• Platnost znění: Od 31.5.2019


1. DŮLEŽITÉ LHŮTY


13. 6. 2019    

výkaz FIN 2-12 M (nejpozději do 20. 6. - kraj termín krátí)

do 17. 6. 2019

zaměstnavatel stanoví čerpání dovolené v době letních prázdnin dle zákoníku práce

25. 6. 2019    

DPH za květen 2019 – přiznání a kontrolní hlášení

28. 6. 2019    

poslední pracovní den ke schválení závěrečného účtu obce 2018

28. 6. 2019

poslední pracovní den ke schválení účetní závěrky za rok 2018

do 30. 6. 2019

požádat krajský úřad o provedení přezkoumání hospodaření obce za rok 2019 - dle § 4 zákona 420/2004 Sb.

Očekávané lhůty:

  • ukončení činnosti volební komise 12. 6. 2019 (výsledky voleb do EP byly vyhlášeny ve sbírce zákonů dne 28. 5. 2019 - č. 132/2019 Sb.), činnost volební komise je ukončena 15. dnem po vyhlášení výsledků voleb do EP (dle § 50 zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do EP)
  • výplaty odměn členům volební komise - výplata odměny do 30 dnů ode dne ukončení činnosti volební komise (§ 10 odst. 5 vyhlášky č. 409/2003 Sb.)
  • mezitimní účetní závěrka k 30. 6. 2019 - požádat ostatní zaměstnance, aby doklady k zaúčtování čtvrtletí předložili včas, a to i s ohledem na plánované čerpání dovolené


2. SCHVÁLENÍ ÚČETNÍ ZÁVĚRKY


Není-li závěrka schválená v termínu do 30. 6., je považována za neschválenou podle § 28 vyhlášky č. 220/2013 Sb.
(výsledek hospodaření zůstává neproúčtován na účtu 431 - doporučujeme analyticky označit a sledovat v příštích letech odděleně).

Protokol o schválení účetní závěrky za rok 2018

  • protokol se sestavuje dle vyhlášky č. 220/2013 Sb.
  • protokol se předává elektronicky do CSÚIS do 31. 7. 2019


3. KONTROLA ZVEŘEJNĚNÍ DOKUMENTŮ ROZPOČTOVÉHO HOSPODAŘENÍ


Schválené dokumenty musí být zveřejněny na internetových stránkách.

Na úřední desce se oznamuje, kde jsou dokumenty zveřejněny v elektronické podobě a kde je možné nahlédnout do jejich listinné podoby.

U zřízených PO se zveřejňují:


služba dostupná pro účastníky komplexního on-line vzdělávacího programu Hospodaření ÚSC
** služba dostupná pro účastníky informačního servisu pro obce a PO


4. ČERPÁNÍ DOVOLENÉ


Do 17. 6. zaměstnavatel stanoví čerpání dovolené v době letních prázdnin. Nekoná-li zaměstnavatel, doporučujeme, aby termín čerpání dovolené navrhl zaměstnanec.

Je-li dovolená čerpána po částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny.

Pro duševní zdraví účetních doporučujeme v létě vybrat alespoň 2 týdny dovolené vcelku (vhodné je zcela opustit obec, ve které pracujete)!!

Podrobnosti čerpání dovolené v zákoníku práce.


5. TIPY K SNADNÉMU A RYCHLÉMU OVLÁDÁNÍ PORTÁLU


V tomto měsíci jsme pro Vás připravili další TIPY, které Vám postupně ukazují, jak snadno a rychle lze využívat náš účetní portál.

Pomocí těchto tipů získáte přehled o všech funkcích a vychytávkách, které Vám účetní portál nabízí a nejsou pro Vás na první pohled viditelné, nebo o nich jednoduše nevíte.

Věříme, že Vám naše TIPY jsou přínosem a ušetří Vám spoustu času při práci s účetním portálem.

Pro měsíc červen jsme vybrali tyto tipy:

TIP č. 17 - AKTIVNÍ LINKY

TIP č. 18 - VIDEOKURZY

Zařazeno v: Legislativa » Tipy k snadnému ovládání účetního portálu

Víte, že můžete v celém účetním portálu využívat tzv. aktivní linky?

Je to snadné – ať už si procházíte legislativu, informační servis, e-konferenci, e-učebnici, téměř vždy se setkáte s "AKTIVNÍM LINKEM", jehož barva písma je oranžová. Aktivní linky odkazují na v textu zmíněné paragrafy, metodiku, přílohy, vzory, internetové stránky -  kliknutím na ně Vás systém převede přímo do bodu, kde se další uvedená informace nachází. Platí pravidlo – VŠE CO JE ORANŽOVÉ, JE AKTIVNÍ.

Výhoda: Při studování námi zveřejněných předpisů, metodik, příkladů účtování, atd., nemusíte sami pracně dohledávat další uvedené informace, systém Vám je již nabízí. Při proklikávání aktivních linků můžete využít také tip č. 8, nebo tip č. 2.

Příklad č. 1 - Legislativa

Prohlížím si § 9 vyhlášky č. 410/2009, kde je v textu zmíněn § 27 zákona 563/1991 Sb., který odkazuje na ocenění majetku. Nemusím si znění tohoto paragrafu nikde dohledávat, § 27 se zobrazuje oranžově – je tedy aktivním linkem -  kliknutím na něj se mi zobrazí jeho aktuální znění. Zpět na původně prohlíženou vyhlášku se dostanu vždy kliknutím na křížek v záložce vlevo nad ovládacím panelem.

Příklad č. 2 - Informační servis 

Prohlížím si v archivu č. 09/2018, část „Odměny členům zastupitelstva“, kde je např. zmíněna poměrná výše – ta se zobrazuje oranžově – je tedy aktivním linkem – kliknutím na ni mi hned systém zobrazí znění § 72 odst. 5 zákona o obcích, který poměrnou část řeší. Zpět na prohlížený servis se dostanu vždy kliknutím na křížek v záložce vlevo nahoře.

Příklad č. 3 - E-konference

Prohlížím si diskuzi k silniční dani, kde Ing. Alena Kučerová zmiňuje v reakci na dotaz - sazba 25 Kč/den, která se zobrazuje oranžově – je tedy aktivním linkem – který dále odkazuje na § 6 odst. 4 zákona 16/1993, kde je sazba stanovena. Zpět do diskuze se vrátím vždy kliknutím na křížek v záložce vlevo nahoře.

► Aktivní linky se nám zobrazují kromě e-konference také v e-mailech denních přehledů, ale modře!

Příklad č. 4 - Videokurzy

Prohlížím si videokurz zákona o obcích, a v průběhu videa ve snímku "rozpočtové hospodaření-pravomoci", mi naskočí u textu oranžová bublinaje aktivním linkem – kliknutím na ni se nám zobrazí přímo § 84 odst. 2 písm. b) zákona o obcích, který řeší pravomoci zastupitelstva. Zpět na prohlížení videokurzu se vždy vrátíte zavřením křížku v záložce vlevo nahoře.

Jak Vám mohu pomoci?

Chci poradit s ovládaním

Zvýrazním všechny prvky stránky, pro které je dostupná nápověda a Vy si zvolíte ten, který chcete vysvětlit.

Chci napsat adminovi

Máte potíže s ovládaním, něco Vám nefunguje a nebo máte návrh na zlepšení? Napište adminovi.

Rozumím Tento web používá cookies k zajištění potřebné funkcionality. Dalším použitím webu s tím souhlasíte. Více informací »